Ekonomi

Kanada’dan TikTok yasağı

Pazartesi günü federal hükümet çalışanlarına gönderilen resmi bir mektuba atıfta bulunan National Post, Kanada’nın Salı gününden itibaren Çin sosyal medya uygulaması TikTok’u tüm hükümet tarafından verilen cihazlardan yasakladığını bildirdi.

Gazetenin haberine göre, Kanada’nın hükümet bilgilerini güvence altına alma kararı, dahili bir incelemenin TikTok’un veri toplama yöntemlerinin kullanıcıları siber saldırılara karşı savunmasız bırakabileceğini göstermesinin ardından geldi.

Avrupa Komisyonu’nun benzer bir yasak koymasından günler sonra gelen hareket, TikTok’un Çin hükümetine yakınlığı ve dünya çapında kullanıcı verilerini elinde tutmasıyla ilgili endişeler arasında büyüyen kesime dikkat çekiyor.

Kanada’nın federal ve yerel gizlilik düzenleyicilerinin, platformun kişisel bilgileri toplaması, kullanması ve ifşa etmesiyle ilgili endişeler nedeniyle Çinli ByteDance Ltd şirketinin başvurusunu ortaklaşa inceledikleri belirtildi.

Kanada’nın saldırısı, Ottawa’nın Çin’in seçimleri etkilemeye çalıştığı ve hava ve deniz gözetleme faaliyetleri yürüttüğü yönündeki suçlamaları da dahil olmak üzere son yıllarda çeşitli nedenlerle gerilen Çin-Kanada çıkarlarına yeni bir meydan okuma olma potansiyeline sahip.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu