Haber

Papa’nın 161 milyon avroluk ziyaretine ‘para halısı’ ile protesto

Portekizli sokak sanatçısı Bordalo II, Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devleti Lideri Papa Francis’in 2-6 Ağustos tarihlerinde başkent Lizbon’a yaptığı ziyaretin maliyetini protesto etmek için 500 euroluk banknot görünümlü büyük bir halı hazırladı. Papa Francis’in önümüzdeki hafta Pazar günü ayin yapacağı alana halı serildi.

Reuters’e göre Bordalo II, Portekiz hükümetini ve yerel makamları Papa’nın ziyareti için harcayacakları eleştirmek için ‘banknotlardan kilim’ hazırladı. Papa Francis’in Dünya Gençlik Günü için bir araya gelecek Katolik gençlere katılacağı ve etkinliğin yüz binlerce hacıyı bir araya getireceği belirtilirken, Papa’nın hitap edeceği alana halı döşeyen sokak sanatçısı kamuoyu, yapılacak yürüyüşü ‘utanç yürüyüşü’ olarak nitelendirdi.

‘PEK ÇOK İNSAN EVİNİ, İŞİNİ, ONURUNU KAYBETMEMEYE ÇALIŞIRKEN…’

Ocak ayında yapılan resmi hesaplamalara göre Papa Francis’in Portekiz ziyaretinin ülkeye 161 milyon avroya mal olması bekleniyor. Bu miktar Portekiz hükümeti, Katolik Kilisesi ve Lizbon ve Loures belediye meclisleri tarafından karşılanmaktadır. “Bordalo II” lakaplı Artur Bordalo, Instagram hesabından Papa’nın ziyareti için yapılacak bu harcamayı eleştirerek, “Pek çok insan evini, işini ve haysiyetini kaybetmemek için çabalarken, milyonlarca avroluk kamu kaynağı heba edildi. Bu ziyarete sponsor olmak için harcandı.”

Portekiz hükümeti ve Lizbon Şehir Meclisi, Papa’nın ziyareti için yapacakları masraflar nedeniyle 2022’den bu yana eleştirilirken, gazetecilerin Bordalo II’nin halı protestosuna ilişkin sorusunu yanıtlayan Lizbon Belediye Başkanı Carlos Moedas, ‘sanatçı, kullandığı parayı kullandı’ dedi. endişelerini dile getirdiğini ve bu tür olaylar için sesini kullandığını söyledi. Bu tür protestoların yapılmasının normal olduğunu söyledi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu