Sağlık

Yaşlandıkça Neden Daha Erken Uyanmaya Başlıyoruz?

Eğer sürekli geç uyanmaktan şikayetçiyseniz endişelenmenize gerek yok. Bilimsel bilgilere göre yaşımız ilerledikçe geç uyanma yeteneğimiz bir miktar azalıyor. Nasıl? Detaylar için sizi bilgilendirelim…

Kaynak:https://www.iflscience.com/why-do-adu…

İnsanlar yaşlandıkça daha erken uyanırlar.

Yaşlıların sabah erken kalkması, gençlerin ise öğleden sonra uyanması genel olarak normal karşılanıyor. Bu, doğal yaşlanma sürecinin bir parçası olarak görülüyor. Uzmanlar, insanların her gece yedi saat veya daha fazla uyumasını ve aynı saatte yatmasını öneriyor.

Ancak orta yaşa yaklaştıkça insanların geceleri uyuduğu süre her on yılda bir 30 dakika azalıyor.

İnsanlar yaşlandıkça daha erken yatar ve daha erken kalkarlar. Bu durumun birkaç nedeni var;

Beyin faktörü:

Yaşlanma ile erken uyanma arasındaki ilişki büyük ölçüde beyinle ilgilidir. Beyin yaşlandıkça girdilere eskisi kadar yeterli yanıt veremez. Bu girdiler, gün ışığı, sosyal ipuçları, yemek saatleri ve fiziksel aktivite gibi günün hangi saatinde olduğunu belirlememize yardımcı olan ipuçlarıdır.

Yaşlı yetişkinlerde bu ipuçları artık beyinde bir zamanlar olduğu gibi iletişim kurmuyor.

Bunun nedeni doğal beyin dejenerasyonudur. Bu da yaşlıların gençlere göre daha erken yorulmasına ve dolayısıyla daha erken yatıp daha erken kalkmalarına neden oluyor.

Gözlerin rolü:

Gözler ayrıca dış ipuçlarını algılamada da değerli bir rol oynar ve yaşla birlikte görme değişir. Michigan Üniversitesi’nden Profesör Cindy Lustig’e göre yaşla birlikte gelen görme değişiklikleri, beyin tarafından alınan ışık uyarısının yoğunluğunu azaltıyor. Bu uyarı, zamanın farkında olma yeteneğimizi sistematik tutmamızda önemli bir rol oynar.

Yaşlılarda sık görülen katarakt gibi durumlar da bu süreci etkileyebilir.

Katarakt ilerledikçe gözün içindeki mercek bulanıklaşır ve göze daha az akşam ışığı girer. Bu durum beyinde güneşin olduğundan daha erken battığı izlenimini yaratarak melatonin seviyesinin erken yükselmesine neden olur.

Melatonin uyku hormonu olarak bilinir ve genellikle güneş battığında artmaya başlar.

Katarakt beyinde güneşin daha erken battığı izlenimini verir, bu da melatonin seviyesinin erken yükselmesine ve daha erken uyuma isteğine neden olabilir. Sonuç olarak, gençliğinizde gece kuşu olsanız bile, daha erken yatmak ve daha erken uyanmak yaşlanmanın doğal bir parçasıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu