Haber

Dışişleri Bakanlığı’ndan AİHM binasındaki PKK propagandasına kınama

Dışişleri Bakanlığı, Fransa’nın Strasbourg kentindeki Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi binasında PKK terör örgütü propagandasını kınadı.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

PKK terör örgütüne bağlı kişilerin bugün (3 Ağustos) Strasbourg’daki Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) binasına girerek örgütün sembolleriyle terör propagandası yapmaya çalışması kabul edilemez.

Başta Avrupa olmak üzere PKK’ya bağlı oluşumlar, çeşitli uluslararası kuruluşların binalarına zorla girerek giderek daha fazla şiddet kullanma ve terör propagandası yapma cüretini göstermektedir.

PKK’nın özellikle Avrupa ülkelerinde ifade ve gösteri özgürlüğü kisvesi altında propaganda dahil faaliyetlerini özgürce yürütmesine izin verilmesi, örgütü bu tür hukuksuz ve saldırgan eylemlerde bulunmaya teşvik etmektedir.

Nitekim PKK terör örgütü mensuplarının Avrupa Konseyi binası önündeki gösteri ve eylemlerine ilişkin defalarca uyarılarda bulunduk.

Bu saldırgan davranış, PKK’nın faaliyet gösterdiği her ülkenin kamu düzenine ve güvenliğine tehdit oluşturduğunu bir kez daha göstermiştir. Bu çerçevede, PKK terör örgütünün Avrupa’daki propaganda, finansman ve adam toplama faaliyetlerine son verilmesi davetimizi yineliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu