Haber

İyi gazeteciliğe her zaman ihtiyaç vardır!

İyi gazeteciliğe her zaman ihtiyaç vardır!

Yapay zeka ve teknoloji iyi gazetecilerin yerini tutamaz

Teknoloji ve yapay zekanın gazeteciler için tehdit haline gelebileceği endişesini değerlendiren Prof. Dr. Süleyman İrvan, teknolojinin doğrudan etkilediği mesleklerden birinin de gazetecilik olduğunu söyledi. Prof. Dr. İrvan: “Gelişmeleri aktaracak iyi gazetecilere ve iyi gazeteciliğe her zaman ihtiyaç vardır.” söz konusu.

Üsküdar Üniversitesi Bağlantı Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Süleyman İrvan, teknolojik gelişmelerin ve yapay zekanın gazetecilerin yerini alıp alamayacağını değerlendirdi.

İnternetle birlikte gazetecilik haberlerin 7/24 ulaşılabilir olduğu bir meslek haline geldi.

Prof. Dr. Süleyman İrvan, teknolojinin doğrudan etkilediği mesleklerden birinin de gazetecilik mesleği olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

Haber sitelerinde günlük haber sayısı binlere ulaşıyor…

“Baskı teknolojisinin gelişmesi gazete tirajlarını olumlu etkileyerek daha kaliteli gazete basılmasını mümkün kıldı. Bilgisayar ve internetle birlikte gazetecilik 7/24 haber yapılan bir mesleğe dönüştü. Bir günlük gazete günde ortalama 100 haber yayınlarken, haber sitelerinde bu sayı binlere ulaşıyor.”

Robot gazeteciler bazı alanlarda daha hızlı ve daha doğru haber üretiyor

Son dönemde Amerikan medyasında da uygulama alanı bulan robot gazetecilere dikkat çeken Prof. Dr. İrvan, bunun gazetecilere yönelik tehdit oluşturması nedeniyle dile getirildiğini hatırlattı.

Prof., robot gazetecilerin New York Times gibi gazetelerde finans haberleri, hava durumu haberleri, deprem haberleri ve spor haberlerini sunmaya devam ettiğini kaydetti. İrvan, “Bazı alanlarda gazetecilerden daha hızlı ve doğru haber üretebiliyorlar. Dolayısıyla gazetecilik açısından endişeye gerek yok, hatta toplumun bilgi ve haber ihtiyacı açısından olumlu bir gelişme olduğu bile söylenebilir.” söz konusu.

Kopyalayıp yapıştıran editörler işsiz kalacak

Prof., yapay zekanın daha fazla kullanım alanı bulması nedeniyle bazı gazetecilerin işsiz kalıp kalmayacağını da değerlendirdi. İrvan, “Kalabilir… Mesela Türkiye’de çok yaygın bir uygulama olan kopyala-yapıştır gazeteciliği yapan editörler işsiz kalabilir, aslında kalmaları da gerekir. Yayınlanan bir haberi kopyalayıp yapıştırmak için ‘insan gazeteci’ye ihtiyaç duyulmamalı. Yayınlanan raporlardan haber yapan muhabirler de işsiz kalabilir.” dedi.

Öte yandan Prof., ChatGPT gibi yapay zeka uygulamalarının belirli bahisleri bulup raporlayamadığını vurguladı. Dr. İrvan, “Bu yüzden iyi gazetecilere ihtiyacımız var. Bir olaya ya da konuya ilişkin gelişmeleri aktarabilmek için iyi gazeteciliğe ihtiyaç vardır.” Sözlerini formda tamamladı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

haber-hacibektas.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu